Tesla Model 3 Kameralara Yakalandı

Tesla Model 3 ‘ü  ilk gününde 280.000 ön sipariş aldı. ABD fiyatı giriş olarak 35.000 usd olması bekleniyor. Prototipten sonra araç ilk kez göz önüne çıkarıldı.

Tamamen otonom bir sürüş donanımına sahip olacağı bilgisinden sonra, segment rakipleri Audi A4 , Mercedes C serisi ve BMW 3 serisi olması bekleniyor. 

İlk teslimlerin 2017 sonu olarak belirtilsede daha önceleri teslim tarihinde sıkıntılar yaşanmış olması muhtemel bir gecikme olabileceğini gösteriyor. İlk üretim tesisi California da başlayacak olan Model 3 ün daha sonra Avrupa, Kuzey Amerika ve Uzakdoğu gibi yerlerde fabrikalarda üretilebileceği açıklandı. 

 

Başlıca Dikkat Çekilen özellikler

  • En ucuz modelin 0-100 hızlanması 6 sn gibi bir sürede gerçekleşebilecek
  • Arkadan itişli ve dört çeker AWD modelleri olacak
  • Tek şarj ile 340 km gidebilmesi bekleniyor. Üst modellerde bu km dahada artabilecek.
  • Tüm modelleride Autopilot donanımı olacak bu özelliği ücretini ödeyerek istediğiniz zaman açtırabileceksiniz. Bu özelliğe ait çarpışma önleme, kör nokta uyarısı gibi özellikler ücretsiz gelmiş olacak.
  • Model 3 bir sedan olarak tasarlanmış, arka yolculara daha fazla baş mesafesi ve konfor elde edilmiş. Ön tarafta ise motor konumlanmış fakat motor alev koruyucuları olmadığından sürücü ve yolcuya daha geniş alan sağlanmış durumda.
  • Supercharge özelliği ile araç tüm istasyonlarda 20 dk gibi bir sürede 200 km lik bir mesafe şarjını gerçekleştirebilecek. 4 kıtada 610 dan fazla supercharge istasyonu bulunmakta olup şarj etmek ücretsiz olacaktır. Model 3 piyasaya sürülene kadar istasyon sayısının iki katına çıkması beklenmektedir. Bu sayede Türkiye’den Avrupa’ya ücretsiz yolculuk yapılabilecektir. Elbette Supercharger lerin bir ek fiyatı olması ama bunun henüz netleşmediği açıklandı.
  • Aracın sürtünme katsayısının 0,21 olması beklenirken bu sayede daha uzun menzil hedefleniyor.
  • Diğer modellerin aksine Model 3 tek ekranlı olacak, Ortada dikey değil yatay bir ekrana sahip oalcak ve hız göstergeleri bulunmayacak.

Türkiye Fiyatının ABD fiyatının 35 bin USD de olduğu düşünülürse, bizdeki vergiler ÖTV ve KDV ile tahmini 50 bin Euro ile ek paketler dahilinde 70 bin EURO arasında olması beklenmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.